Zorbujeme.cz - Informační portál o zorbování v Česku.
     
úvodO zorbinguDárkové poukazyKontakzy na zorbingFotogalerie o zorbování
zorbing

Vrchlabí

zorbing

Luhačovice

zorbing

Ubytování v Luhačovicích

zorbing

Brno

zorbing

Praha

zorbing

Tandemové seskoky

 

  • Hotově
  • Dobírka
  • Převodem na účet

Jméno
E-mail
 

 

HISTORIE ZORBOVÁNÍ

Zorb pochází z Nového Zélandu, rodné vlasti bungee jumpingu, závodů na rychlých člunech a prvního přemožitele nejvyšší hory světa sira Edmunda Hillaryho . Zdá se, že tamní obyvatelstvo nemá skoro nic jiného na práci, než vymýšlet takovéhle bláznivé věci . Duchovním otcem zorbu je osoba jménem Andrew Akers . Nějaký čas prý pozoroval známý obrázek z dílny Leonarda da Vinci - ­skicu rozpaženého a rozkročeného muže v kruhu . Na základě důmyslné dedukce dospěl k závěru, že to, co mistr kresbou zamýšlel, nebylo nic jiného než jeho další vynález, kterým předběhl svou dobu . Společně s přítelem Dwanem van de Sluisem se rozhodli naplnit malířovu myšlenku a vyrobit první zorb . Kdo z nich ho první také vykoušel, není známo . Faktem však je, že zanedlouho vznikla dílna, která začala velké průhledné koule chrlit do celého světa . A tak se zorbování dostalo i k nám .

Zorbingová koule

 

je to v podstatě obrovská nafukovací koule vyrobená ze speciálního průhledného PVC . Uvnitř této koule je ještě jedna, o něco menší koule. Obě jsou spojeny důmyslnou konstrukcí . Zorbování znamená, že si do této koule bočním otvorem vleze člověk a je svržen z kopce . Zatímco se kutálí až padesátikilometrovou rychlostí, může pozorovat rotující okolí . To vše s pocitem naprostého bezpečí .

 
 
BEZPEČNOST
Před samotným zorbováním se vždy provádí řada testů “na prázdno”, kdy se prověří, bezpečnost provozu zorbu . K zajištění bezpečnosti zorbování je vždy přítomna proškolená a zkušená obsluha . Vždy se pro akce vybírá takový terén a kopec, kde se zorb nemůže dostat například do trní nebo stromů . Propíchnutí zorbu nemá vliv na zorbonauta . V současné době se zorbování provozuje pouze se zorbem s postrojem, zorbonaut je pevně připoután k vnitřnímu plášti zorbu vícebodovým systémem . Zorbování je určeno pouze pro osoby, které mohou být pevně připoutány bezpečnostním postrojem (mimo hydrozorbingu) .
 
OPOVĚDI Z ON-LINE ROZHOVORU NA www.tn.cz ze dne 5.6.2009, Hosté: Vladimír Erben, provozovatel zorbingu v Brně-Luhačovicích a Marcela Tomková ze zorbujeme.cz 
 
milan8   20:04  dobrý večer chci se zeptat může ta koule praskonout ??? díky .
Koule prasknout nemůže, máte-li vhodný terén, nebo speciální zorbovou dráhu a kvalitní kouli správně dimenzovanou pro váhu posádky a určenou k jízdě ze svahu.
 
Studená Marta   20:06 Dali jsme dceři a synovi k narozeninám zorbing ve Vrchlabí. Jaká je tam trať a je to bezpečné.Děkuji Studená m.
Dráha ve Vrchlabí má cca 170 m z toho 90 m je svah a zbylá část je rovný dojezd, zajišťující samovolné zastavení koule. Dráhu ve Vrchlabí provozuje zkušený tým. Na této dráze se zorbuje již třetím rokem.
Petr Balák   20:08
Na p. Erbena-jaké typy koulí (výrobců) jste za ty čtyři roky vyzkoušel a na kterých místech - drahách
Za 4 roky jsme vyzkoušeli, dle našeho názoru, dva nejlepší výrobce na trhu, jak výrobce z Nového Zélandu, tak výrobce z Německa. Nakonec jsme se rozhodli pro výrobce z Německa a s touto volbou jsme naprosto spokojeni. Jedná se o špičkový výrobek z materiálu "TPU", který nahradil původní PVC. Díky tomuto materiálu je možné zorbovat celoročně. Provozujeme dráhy v Luhačovicích, Brně a v Jižních Čechách
šloska   20:08
dobry den kolik metrů taková zorbingová koule může se valit děkuji za odpověď
Délka jízdy koule závisí na délce a sklonu svahu. Dále na celkové hmotnosti koule včetně posádky.Optimální délka dráhy je kolem 200 m
denisa kiszova   20:11
Na letošek jsem měla zorbing v plánu věnovat ,jako dárek.... Kdo mi zaručí že kopec a veškeré zabezpečení s ním souvysející bude v pořádku?
Nejlepším doporučením pro zájemce o zorbing jsou samozřejmě reference od známých, kteří již jízdu absolvovali. Pokud nemáte možnost prohlédnout si dráhu před zakoupením jízdy, každý seriózní prodejce a provozovatel má u své nabídky na webových stránkách fotografii konkrétní dráhy s jejím popisem a hlavně adresu, kde si ji může každý prohlédnout. Také zkušenosti provozovatelů hrají velkou roli.
Roman Vašek   20:22
Přeji hezký večer...Chtěl bych se zeptat jestli náhodou není podmínkou tohoto sportu jaký si protisvah?? příjde mi chytání tak těžkého předmětudo sítě dot nebezpečné,když budeme počítat i dva lidi kteří tam jsou jedná se o dosti velkou váhu...a to nepočítám když se balon rozjede rychlostí 50km/h... nebo spíš upřednodnostňujete záchranné sítě záchranné sítě?? děkuji...Jinak sport je to nádhernej...:-)
Nejbezpečnější způsob dojezdu koule je pozvolný dojezd na rovnou plochu, či protisvah. Záchytné sítě neupřednoťňujeme.
Frita   20:23
Můžeme do té koule jít dva lidé ? Nebo kolik lidí maximálně se tam vleze ?
Jízdu mohou absolvovat dva , nebo jeden zorbonaut
Jana K.   20:27
Dobrý večer, dostala jsem od dcery dárkový certifikát od firmy XXX. z Liberce. Toto se á konat v areálu Šibeniční vrch, Mnichovice, okres Praha východ. Chci se jen zeptat, zda je toto místo bezpečné. Děkuji za odpověď. Jana K.
Bohužel jsme tyto dráhy nenavštívili a nemůžeme to objektivně posoudit.
Dagmar   20:27
Je to asi trapný dotaz, ale už se Vám někdy stalo, že by nějaký člověk v kouli zvracel? ...
ne :-)))
petr   20:30
dobrý den, je to bezpečné a jaké je vevnitř zabezpečení
Různí výrobci mají různé systémy postrojů a sedáku uvnitř koule. Naše koule je vybavena polstrovanými sedáky a vícebodovým systémem bezpečnostních popruhů.
krebs   20:32
Dobry vecer,kde se takove koule vyrabeji? v cechach? a jsou homologovane?
Osobně žádného českého výrobce neznám. Kvalitní koule mají od výrobce atest.
Jarda   20:34
Lze provozovat tuto zábavu i v zimě?
Ano, pokud to umožňuje materiál , ze kterého je koule vyrobena.
Bezuch   20:34
Dobrý večer, nevim jestli je to zase pouze spekulace, ale koule, která může obsazená dvoumi osobami vážit kolem 200kg, koulící se podle záběrů z poměrně strmého kopce. I laik musí poznat, že síť, která na takovouto váhu není ani koncipována, nemůže ve výšce cca 2m zastavit kouli, která má těžiště zhruba metr a půl nad zemí... Není to přímé pochybení z pohledu odborníka. Zvláště pokud terén po svahu není zrovna pusté pole,pláň s malým potůčkem, ale vzrostlý les...?
Souhlasíme s Vámi
péťa z Hořovic   20:36
Dobrý den,to jk zemřel ten učitel ,tk to byl ojedinělý případ??nebo se tohle stává často.díky za odpověď
O jiné podobné tragédii nevíme
Dominika Chovancová   20:38
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je taková zorbingová koule velká??děkuji za odpověd
průměr 3,5 m
Zoro   20:40
Dobrý večer. Byla u nás taková nehoda ? první a nebo ++ kolik ? :-(
Tato nehoda byla zcela ojedinělá a neznáme ani jiný podobný případ i z ostatních zemí
kata   20:41
Chtěla bych zorbing vyzkoušet,ale přesto mám z toho obavy, jak se zachovat už připoutana, když dostanu strach?
Pokud se nebudete cítit dobře, může kdykoliv požádat obsluhu o pomoc s vystoupení z koule. Po rozjetí koule , již vystoupení není možné.
Maxa   20:42
kole muze byt velka od 2,8-3,5m ... zase nekdo chytrej ...
máte pravdu, rozměry jsou různé, dle výrobce koule, nejčastější rozměr je cca 3,5 m
filip   20:44
Dobrý večer nemohla by prasknout koule kdyby byl třeba na trávníku hřebík?
Zcela jistě ne, maximálně může dojít k propíchnutí a toto drobné poškození na kouli vůbec nepoznáte.
Mirek   20:46
Dobrý večer, na jaké procento dotazů odpovídáte?
snažíme se odpovědět vše, po skončení diskuse budou odpovědi dodatečně uveřejněny na tn.cz
Simona   20:50
Dobrý večer,to co se stalo je hrozná tragédie.Nechápu, že tak zkušený kantor do toho vůbec šel,ta sít už od pohledu vypadala hodně opotřebovaně,na druhou stranu je pravda, že když je člověk laik tak je to asi těžké odhadnout.Zajímá mě jen jaké jsou podmínky k provozování tak nebezpečného sportu.To si může každý kdo o zorbingu nic neví koupit kouli a tímto způsobem podnikat???Podle mého názoru ti lidé jsou naprostí amatéři,kteří chtěli jen vydělat peníze.
"Důležitější je, když kouli chcete použít, zda máte vhodný terén a kouli správně dimenzovanou pro váhu posádky a dráhy. A hlavně když do koule pouštíte i jiné nadšence tohoto někdy adrenalinového zážitku, zda máte dost obyčejného selského rozumu k posouzení, zda trasa jízdy je bezpečná a zda také konec jízdy bude na plánovaném místě. Jinak se chová v terénu koule prázdná, jinak se zátěží. Snaha vyhovět zákazníkovi někdy může vést až k nezodpovědnosti". ....S tímto názorem, provozovatelem dráhy V Rakoluskách u Plzně se plně ztotožňujeme.
denisa kiszova   20:52
Existuje způsob zorbu na vodě, je to tedy spíš bublina než-li...Zorb.. MátE nějaké informace jestli je možnost si jí vyzkoušet u nás v Čechách?
Ano, jedná se o aquaball a můžete jej vyzkoušet například v Rakoluskách u Plzně
Petr   20:54
Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak se v kouli dýchá? Někde v Německujsem viděl kouli i na vodě tak si myslím, že bude uzavřená.
Koule na zorbing není uzavřená, jsou zde většinou dva průlezy, které zůstávají stále otevřené. Uzavřená koule je jednoplášťová a používá se výhradně na vodě.
aneta   20:54
jakej je prosím rozdíl mezi zorbem a rotoballem
jedná se o různé výrobce
Mirek   20:58
Jak to, že tak velká gumová koule neodolá nárazu do stromu?Ten materiál není odolný proti takovému poškození.Neměly by u vnitř být přepážky, které by zabránily vyfouknutí celého objemu vzduchu ven?
Dle našeho názoru a podle dostupných informací z médií, narazila koule při této události ve vysoké rychlosti na ostré větve stromu o které se roztrhla.
Vlaďka   20:59
Dobrý večer,dostala jsem zorbing na dráze v Jindřichově Hradci k narozeninám.Nevim jak je tato dráha dlouho v provozu a zda je bezpečná.Děkuji
Tato dráha je zcela bezpečná, jedná se pozvolný svah, kde není možnost jakého koliv nárazu.
Zdenek   21:00
Čím jsou koule plněny?
vzduchem a průběžně se během " zorbovacího " dne dofukují
Pavlík   21:02
Na aquazorbing se používá dvouplášťová koule podobná na zorbování z kopce. Jednoplášťová koule pro běh po vodě se jmenuje aqua-ball. Z medii jsou šumy a zaměňován tento pojem. Možná by bylo vhodné toto vysvětlit
ano souhlasíme
denisa kiszova   21:03
Děkuji za odpověď , zvolím dráhu se samovolnym zastavením koule.....příjde mi to sice míň adrenalinové...,ale bezpečnější... Přeji spoustu příjemných sjezdů....bez tragédie která se stala....
Přejeme Vám příjemný zážitek!
erik   21:06
a je to nutne mit nejake ochrane pomucky?
ne, ale nutné vypráznit obsah kapes, aby Vás při koulení nezranily předměty, které by Vám mohly vypadnout
dave   21:07
kolik stoji ta koule?
ceny jsou diametrálně odlišné dle různých výrobců
Tereza Vítková   21:08
Dobrý večer Myslíte si, že kdyby pořadatelé lépe upevnili síť, učitel by nezemřel? Dost mě zaskočilo, že tam nedali např zkušebního panáka, který by měl cca podobnou hmotnost jako normální člověk, aby opravdu ověřili zda je vše v pořádku. Předem děkuji za odpoveď
Netroufáme si soudit, co by se stalo, kdyby...... ale domníváme se podle obrázků, že tento svah není pro zorbing vhodný. Je příliš strmý a bez bezpečného dojezdu
Lucka   21:10
když se to tim hřebíkem propíchne,proč se to nevyfoukne?Prosím odpovězte s pozdravem Lucka...
Obsah vzduchu je tak velký, že při takto drobném poškození, by se koule vyfukovala i při plném obsazení velmi dlouhou dobu.
Benito   21:10
Ptejte se, já Vám odpovím pouze na to, co chci. Potřetí.. Jak je to s certifikací těchto výrobků?
Kvalitní výrobek má od výrobce odpovídající atesty v rámci EU
pet   21:11
Chci se zeptat, zda by měly větší šanci dojet bezpečně, kdyby v kouli byl jen jeden člověk....
Nemůžeme posoudit, rychlost koule by ale zcela jistě byla nižší
ladas   21:14
jaké jsou bezpečnostní opatření a může být pod svahem např.les a další překážky které jsou nebezpečné.díky za odpověď
Jakékoliv překážky v dráze jízdy koule jsou nežádoucí a nebezpečné. Proto preferujeme bezpečný dojezd na rovinu, nebo protisvah. Děkujeme za Vaše dotazy , bohužel již nestihneme všem odpovědět. Po ukončení diskuse zodpovíme všechny položené otázky a ty budou pozdějii uveřejněny na tn.cz
Jan   21:17
Jak dlouho trvá jedna jízda a proč je u váš jedna jízda tak drahá? Děkuji
I s instruktáží, připoutáním trvá jízda cca 10 min. Ceny odpovídají nákladům na vybudování dráhy, odbornou obsluhu a amortizaci zorbové koule, která je velmi drahá.
kubas   21:19
ono to je pro vice osob nez jen pro jednoho? a jak je to reseno aby se vevnitr nepomlatili? :-)
jak jsme již odpověděli, k oule je vybavena vícebodovým bezpečnostním systémem bezpečnostních pásů a jedstatečně velká pro dve osoby, které jsou připoutány naproti sobě
 
  
Zorbování osob mladších 18 let je podmíněno souhlasem zákonného zástupce .

 

Častou otázkou je, zda-li se Vám může udělat špatně . Zatím se to nikomu nepodařilo, i když mnoho lidí tvrdilo, že oni rozhodně budou ti první . . .:-)

 

 

Pokud se chcete dozvědět více o originálním Zorbu z Nového Zélandu...viz: www.zorb.cz 
 

Zdravotní omezení

Nevhodné pro těhotné ženy, kardiaky a epileptiky, osoby se zdravotními problémy, pro osoby pod vlivem drog a jiných návykových látek, podnapilé.
Hmotnostní omezení zorbonauta je 90 kg, výška 2m.
Zorbing není doporučen osobám menším 140 cm,
protože jsou malé do postrojů uvnitř koule.
Osoby mladší 18 let mohou provozovat zorbing jen se souhlasem zákonného zástupce.


Pobyty v lázních

Ubytování a recenze

Masáže jako dárekVíkendovépobyty
On-line nákup přímo od hotelů a lázní.Neplatíte ani korunu navíc!

 

Doutníky premium

E-shopy, internetové obchody

Dětské kočárky

Ochranné pomůcky

optimalizace PageRank.cz

 
 
 
 
Partneři ° Obchodní podmínky ° Výměna ikonek © 2009 Art On-line s. r. o., všechna práva vyhrazena
Vytvořil: DualCUBE.EU | Zpětné odkazy